Legura žive sa drugim metalima se naziva amalgam. Ta legura je dovoljno plastična da može da se unese u već pripremljenu šupljinu zuba, gde će posle par minuta da se stvrdne. Ona naredna 24 sata nastavlja da se stvrdnjava pa se zato i savetuje pacijentima da hranu ne žvaću na toj strani gde je stavljena amalgamska plomba barem naredna  2 sata. Posle isteka 48 sati takva plomba treba da se završno obradi, ispolira i tek tada je proces postavljanja amalgamskog ispuna završen.

Amalgam (70% srebra + živa + drugi metali, kalaj, bakar ) se u stomatologiji koristi više od jednog veka. Danas se vode mnoge rasprave o eventualnoj štetnosti amalgama po zdravlje ljudi. Vršena su mnoga ispitivanja i došlo se do zaključka da strahu nema mesta ako se amalgam pravilno koristi. Nema dovoljno dokaza da je živa koja je sadržana u dentalnom amalgamu štetna po zdravlje pacijenta. Stvarna opasnost je od udisanja para žive, ali to je veća opasnost za sestru i stomatologa nego za pacijenta. Ipak se preporučuje da se amalgam ne stavlja kod trudnica. Paziti da se ne prospe živa, paziti gde se i kako odlaže višak neiskorišćenog amalgama (u teglicama sa vodom ili još bolje u teglicama sa poklopcem u koje je sipan fiksir za rendgen filmove). Sve u svemu, mora da se poštuje protokol za ispravan rad sa amalgamom.


Za stomatologe je opasno uklanjanje amalgamskih ispuna  jer se tada stvara velika temparatura i dolazi do isparavanja žive koja se udiše. Koristiti zaštitnu masku, zaštitne naočare i sauger koji uvlači veliku količinu vazduha, jer obična sisaljka nije dovoljna.

Poznata je činjenica da su se amalgamska plomba zadržavala na zubima i preko deset godina. Osim toga dobro podnosi pritisak žvakanja, dobro prijanja uz zubne strukture, cenom je prihvatljiv za veliki broj pacijenata. Amalgam je često materijal izbora kod restauracije zadnjih zuba (kutnjaka) i to naročito ako se kvar proteže i ispod zubnog mesa.

Loše strane amalgamskih ispuna su: boja (metalno siva, tako da odudara od boje zuba), minimalno otpuštanje žive (količina apsolutno bezopasna za ljudsko zdravlje, novija istraživanja su pokazala da se iz amalgamskih ispuna ispuštaju zanemarive količine žive neopasne za ljudsko zdravlje).