Postupak počinje s uzimanja anamneze, pažljive i detaljne procene opšteg zdravstvenog stanja, određivanja trenutnog zdravstvenog statusa, procene stanja oralne higijene i pacijentove motivisanosti za zahvat, opredeljenje njegovih očekivanja.

Treba razmotriti i pacijentove navike (na primer da li je  pušač, način žvakanja i eventualno konzumiranje alkohola), te utvrditi parodontološki status postojećih zuba i eventualne okluzijske anomalije kao što su dubok zagriz ili zagriz zub na zub, ili navike poput bruksizma (stiskanje i škripanje zubima). Prikupiti informacije o stanju mekog i koštanog tkiva na mestu planiranoga implantološkog zahvata, ispitati alveolarni greben u području implantacije.

Odabir odgovarajućeg tipa implantata

Titanijum ili legure titanijuma su danas materijal izbora. Cilindrični oblici implantata s navojem su danas najzastupljeniji, najčešće se koriste implantati s hrapavom površinom. Hrapavošću površina implantata se povećava za šest do deset puta, što je dobro. Mehanički su vrlo prihvatljivi, potpuno neškodljivi i ne izazivaju reakciju odbacivanja stranog tela (postaju bioreaktivni, pa se time stvaraju uslovi za oseointegraciju).