Raspored nicanja mlečnih zuba

Prvo niču donji srednji sekutići i to oko 6. meseca. Tada treba početi sa davanjem fluora (u količini od 0,25 mg) uveče pre spavanja, po mogućstvu da dete sisa tabletu. Fluor će da deluje lokalno na zube koji niču, pojačavajući strukturu gleđi, a putem krvi na ugradnju fluora u zubne klice.

Napominjem da je ovo pravi momenat da se započne sa higijenom usta deteta. Čim se pojavi prvi zubić (makar samo i vrh) počnite sa pranjem. Natopite vrh štapića sa vatom u vodu ili kamilicu i tako operite taj zubić i usta (voditi računa da prilikom pranja ne ostanu dlake sa štapića u ustima, jer će to za bebu biti vrlo neprijatno). Zube i usta možete da operete i tako što ćete umesto štapića da koristite parče gaze.

Mislim da je najbolje da se higijena obavi sa malenom četkicom za zube koja ima izuzetno fine dlačice. Možda je najbolji momenat za to vreme kupanja bebe. Vašoj bebi će se to svideti i vrlo brzo će, čim vidi četkicu, sama da otvori usta i da čeka. Pored toga što ćete da joj operete zube, iskoristite tu priliku da izmasirate mesto nicanja novog zuba.

Sledeći zub koji niče je gornji srednji sekutić, potom niču donje pa gornje mlečne dvojke, onda donji pa gornji mlečni očnjaci, donji pa gornji mlečni kutnjaci.


Prilikom nicanja zuba može da dođe do bolova. Oni se javljaju jer zub prilikom rasta i izbijanja pritiska i nadražuje nervne završetke u desnima. Taj bol traje 1-3 dana. Može da se desi da u isto vreme počinje da niče i više zuba. Bolovi koji se tada javljaju onemogućavaju normalnu ishranu deteta, dete ne može da spava.

Na mestu gde će se pojaviti zubi sluzokoža je blago crvena (to je normalna pojava) a potom postaje bleda, neposredno pred nicanje primećuje se i izbočina koja može prstom i da se opipa. Svrabež na tom mestu a i pojačano lučenje pljuvačke je normalna pojava. U vreme nicanja zuba nije ništa neobično da dete dobije i povišenu temperaturu, ili da ima češće i ređe stolice.

Razni anestetčki preparati za premazivanje desni su kratkotrajni i slabo dejstvujući jer se kod beba u tim trenucima pojačava lučenje pljuvačke, i samim ti dolazi do brzog ispiranja.

Danas postoje "grickalice" od gume ili plastike koje su ispunjene vodom (ili nekom tečnošću) i one se ohlade u frižideru i u tim bolnim fazama mogu se davati deci da grickaju. Hladno će ublažiti bolove.

Oko šestog meseca se obično počinje sa dohranjivanjem bebe dodatnim obrocima i napicima (to su tzv. slatki i slani obroci). Ne treba dete navikavati na suviše slatke napitke jer postoji opasnost da dođe do stvaranja cirkularnog karijesa ili "karijesa bočice" (to su usta puna pokvarenih zuba).


Pasiranje hrane smanjiti i ukunuti, pustiti da dete žvaće hranu. Slatkiše treba uobročiti, što znači davati ih samo uz glavni obrok. Nikako ne smete dozvoliti da vam dete po ceo dan drži bombonu (slatkiš) u ustima. Uvesti voće i povrće (najbolje je koristiti ga sveže – presno).

Redosled nicanja mlečnih zuba:

- centralni donji sekutić = od 6. do 8. meseca

- bočni sekutić od 8. do 12. meseca

- prvi kutnjak od 12. do 16. meseca

- očnjak od 16. do 20. meseca

- drugi kutnjak treba da nikne do šeste godine.

Resorbcija (gubljenje korena) počinje 1,5 godinu od nicanja. To je normalna pojava.

Zadnji zubi treba da niknu do kraja druge godine. Mlečnih zuba tada treba da ima u obe vilice po 10, znači ukupno 20 (stalnih zuba ima 2x16). Ako nicanje zuba kasni više od 6 meseci, obavezno se javite stomatologu. Tada nešto nije u redu.

Sva deca se rađaju sa zdravim zubima i podjednakim šansama da tako i ostane. Da li će tako biti u početku zavisi od roditeljske brige. Pored pravilne ishrane i upotrebe preparata fluora, vrlo je bitno i pravilno pranje zuba, prvo mlečnih a potom i stalnih. U to vreme (sa dve godine) vreme je da se dete odvede i prvi put kod stomatologa.