Ako je kvar zahvatio dublje delove zuba, potrebno je posebnim elektronskim aparatom ispitati vitalitet zuba. U zavisnosti od rezultata ispitivanja, lekar može da se odluči i na lečenje kanala korena zuba (tzv. "vađenje živca" ili "lečenje gangrene"). Ove radnje koje lekar preduzima spadaju u endodontsku (endo-unutar i dont-zub) terapiju.

Oboleli deo dentina biće odstranjen svrdlima, tako da se napravi pristup komori pulpe i kanalima korena u kojima se nalazi nerv ("živac"). Lekar onda posebnim kanalnim instrumentima ("iglice") odstranjuje obolelu pulpu, specijalnim endo motorom sa posebnim instrumentima ostruže deo inficiranog kanala i te opiljke ispere, po potrebi postavi neki lek da deluje u kanalu određeno vreme, a potom definitivno napuni kanal. Ove intervencije zahtevaju od lekara i pacijenta strpljenje, jer je potrebno nekoliko poseta da bi se zub izlečio.


U slučajevima kada je potrebno endodonsko lečenje, krunica zuba je često razorena u velikom obimu. Tu razorenu krunicu potrebno je restaurirati amalgamskom ili kompozitnom plombom, inlej-em, keramičkom krunicom, livenom nadogradnjom itd.

U toku lečenja lekar napravi nekoliko rentgen snimaka dotičnog zuba.

Sve ove intervencije su bezbolne, a tamo gde je potrebno daje se i anestezija.

Ako je infekcija prošla van korena zuba, i ako je došlo do stvaranja tzv. granuloma ili ciste ("gnojna kesica"), pored endodotske terapije potrebno je uraditi i određenu hirušku intervenciju.