Zubi se po pravilu peru oko 3 minuta (izuzetno dugo vreme, pokušajte da izmerite), i to posle svakog obroka. Međutim, dovoljno je uveče i ujutru (uveče obavezno!). Lošom tehnikom pranja (samo horizontalno) mogu da se oštete gleđ, zubni cement, zubno meso, a sami zubi da se ne operu dovoljno dobro. Time uguramo sitne ostatke hrane u međuzubne prostore i omogućavamo bakterijama da se neometano razmnožavaju i razvijaju.

Spoljašnje površine zuba (do obraza i usana) i unutrašnje površine bočnih zuba (do nepca i jezika) peru se tako da se vlakna četkice postave pod uglom od 45° na osu zuba i blagim pokretima otklanjaju ostaci hrane. Zubi se peru u smeru rasta (gornji odozgo nadole a donji odozdo na gore). Time smo oprali dve (od pet) strana zuba. One površine zuba koje žvaću hranu peremo horizontalnim pokretima napred-nazad. Unutrašnje površine prednjih zuba peru se tako što okrenemo četkicu vertikalno (dlačice ka spolja) i nežno povlačimo u smeru rasta zuba. Na ovaj način smo oprali tri strane zuba.

Šta je još ostalo? Ostale su dve strane između zuba. Njih ne možemo oprati četkicom, već za to koristimo zubni konac. Kako se sa njim postupa? Namota se konac dužine oko 30cm oko kažiprsta obe ruke, zategne se i provlači se između zuba. Najpre se nasloni na jednu stranu zuba i povlači gore-dole. Potom se to isto uradi i na drugoj strani zuba i takom redom. Voditi računa da se ne povredi zubno meso. Ako se priliko čišćenja zuba koncem javi krvarenje, pokida ili ošteti konac o oštre ivice plombe, javite se vašem stomatologu.


Izbor četkice za zube

Četkica treba da bude sintetička, nikako od prirodnih vlakana (sintetička vlakna su tanka i zaobljenih vrhova i nisu podložna nastanjivanju bakterija). Bitno je da četkica nije glomazna i da vlakna nisu ni previše čvrsta ni previše meka. Četkica ne može da traje godinama jer se pravilnom upotrebom deformiše i pohaba. Ona može da traje najviše dva do tri meseca (nikako dve do tri godine).

Noviji tipovi četkica imaju i indikatore trajanja (u snopove vlakana umetnuta su vlakna druge boje i kada ta vlakna promene ili izgube boju treba promeniti četkicu). Postoje i električne četkice, ali se one nisu se pokazale kao uspešnije od klasičnih. Mogu da ih koriste deca kada se obučavaju za pranje zuba.

Izbor paste za zube

Paste za zube treba da budu sa fluorom. Danas postoje i paste sa velikom koncentracijom fluora koje mogu u velikom procentu da smanje zubni kvar (Fluodontil). Mala deca koja počinju da peru zube mogu to da rade i u početku i bez paste, a kasnije na četkicu se stavlja pasta u veličini zrna pasulja.


Vodice za ispiranje usta

Ove vodice takođe služe kao dopuna higijeni usta. Imaju antibakterijsko delovanje, mogu da uspore stvaranje plaka i nastanak kamenca. Nisu preporučljive za upotrebu kod dece (mogu da ih progutaju). Ispiranje usta ovim vodicama ne može da zameni klasičan način pranja zuba.

Tuširanje desni

Postoji aparat za tuširanje desni (waterpick) koji ima nastavak iz koga pod pritiskom izlalzi tanak mlaz vode i tako se ispiraju međuzubni prostori. U rezervoar aparata mogu da se stave razni dezinficijensi za usta i time se povećava učinak. Ovaj aparat je naročito dobar kod pacijenata koji imaju parodontopatiju za ispiranje parodontalnih džepova. Vodeni mlaz pored ispiranja vrši i masažu desni. Treba naglasiti da aparat ne može da zameni klasičan način pranja zuba. On je samo dopuna pravilnom održavanju higijene.

Pranje proteza

Pacijenti koji nose mobilne proteze (bilo parcijalne ili totalne) posle higijene svojih prirodnih zuba treba posle svakog jela da očiste i svoje proteze. Proteze se peru pod mlazom tople vode, posebnom četkicom. Danas postoje tablete koje se rastope u čaši vode i jednom nedeljno se proteza drži u tom rastvoru.